RANKING
LEGALNYCH.PL
OSTATNIE WYNIKI

Crystal Palace – Chelsea  

Almeria – Ath. Bilbao

Korona Kielce – ŁKS Łódź

1:3

0:0

2:1

TYPY DNIA

FC Kopenhaga – Manchester City

RB Lipsk – Real Madryt

Swansea – Leeds

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

OSTATNIE WYNIKI

Arsenal – Sevilla FC

Bayern Monachium – Galatasaray

FC Kopenhaga – Manchester United

2:0

2:1

4:3

TYPY DNIA

Ajax Amsterdam – Brighton & Hove

Qarabağ – Leverkusen

SK Slavia Praga – AS Roma

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

RANKING LEGALNY.PL
OSTATNIE WYNIKI

Arsenal – Sevilla FC

Bayern Monachium – Galatasaray

FC Kopenhaga – Manchester United

2:0

2:1

4:3

Dlaczego piłkarze nie mogą obstawiać meczów w zakładach bukmacherskich?

Zakłady bukmacherskie mają bardzo długą tradycję, nie każdy jednak wie, że nie wszyscy mogą obstawiać mecze. Zakaz obejmuje osoby związane z danymi wydarzeniami sportowymi, zwłaszcza piłkarzy, dla których obstawianie spotkań może się wiązać z bardzo przykrymi konsekwencjami.

Wpływ sportu na bukmacherów i bukmacherów na sport

Te dwa środowiska są ze sobą nierozerwalnie związane. Obstawianie wyników nie mogłoby istnieć bez sportu, ale również sport w coraz wyższym stopniu zależy od bukmacherów, którzy coraz częściej stają się sponsorami klubów, a niekiedy również całych rozgrywek. Są to więc światy skazane na siebie, ale niestety zdarza się, że mają na siebie dużo większy wpływ, niż byśmy chcieli i niż pozwala na to prawo. Taka sytuacja ma miejsce właśnie wtedy, kiedy zawodnicy zaczynają obstawiać mecze, w których grają.

Przepisy PZPN dotyczące obstawiania meczów

Polski Związek Piłki Nożnej nie różni się w tym względzie niczym od innych, może jedynie tym, że mimo wszystko polskie przepisy są jednak łagodniejsze niż te, z którymi mamy do czynienia w wielu federacjach zachodnich. Obstawianie meczów przez piłkarzy jest surowo zabronione. Karami, które są za to przewinienie przewidziane są:

  • kara pieniężna od 1000 zł;
  • zawieszenie lub pozbawienie licencji;
  • skreślenie z listy sędziów, delegatów lub obserwatorów;
  • karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną;
  • wykluczenie z PZPN.

Dlaczego osoby związane z piłką nożną nie mogą obstawiać meczów?

Powód jest bardzo prosty – chodzi o szeroko pojęte względy antykorupcyjne. Zakaz ten poza piłkarzami dotyczy sędziów, trenerów, działaczy i członków PZPN. Piłkarze, trenerzy i sędziowie mają bezpośredni wpływ na to, co wydarzy się w meczu, więc obstawianie przez nich wyników, czy też poszczególnych elementów piłkarskiego rzemiosła sprawiłoby, że typują coś, na co mają bezpośredni wpływ. Np. jeśli obrońca drużyny, która prowadzi 2-1 postawiłby duże pieniądze na remis, a pod koniec meczu strzeliłby samobójczą bramkę, ocena tego wydarzenia budziłaby ogromne kontrowersje sportowe, ale też byłaby podstawą do wszczęcia postępowania na temat oszustwa finansowego.

Typy bukmacherów w ostatnich latach zostały jednak tak bardzo poszerzone, że nawet rzeczy, które nie mają aż takiego wpływu na wynik meczu mogłyby przyczynić się do nieuczciwego zarobienia pieniędzy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zawodnik obstawia, że jego przeciwnicy będą mieli pierwszy rzut z autu. Co więc robi? Przy pierwszym kontakcie z piłką wybija ją na aut. Historia niestety zna takie przypadki, a że piłka nożna wielokrotnie borykała się a aferami korupcyjnymi, nie tylko w Polsce zresztą, władze FIFA, UEFA i krajowych związków starają się być jak najbardziej transparentne.

Nieuczciwe obstawianie spotkań u bukmacherów

W Wielkiej Brytanii za takie zachowanie grozi nawet wieloletnia dyskwalifikacja, a zakaz obstawiania dotyczy w większości państw nie tylko spotkań, w których bezpośrednio bierze się udział, ale jakichkolwiek rozgrywek na całym świecie, żeby nie pozostawić wątpliwości, że np. ktoś ma wiedzę na temat tego, co może się wydarzyć w meczu na innym kontynencie za sprawą grającego tam byłego kolegi z drużyny.

Wiele osób związanych ze środowiskiem piłkarskim mówi jednak, że w rzeczywistości takie zakłady mają miejsce, ponieważ są bardzo trudne do wykrycia. Nie trzeba przecież robić tego osobiście, wystarczy ktoś z rodziny lub znajomych, z kim można podzielić się wygraną. Zdarza się jednak, że udaje się przyłapać na gorącym uczynku któregoś z piłkarzy.

Piłkarze zawieszeni za obstawianie meczów

Za podobne praktyki na 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu został skazany np. niemiecki piłkarz Thomas Cichon, a razem z nim kilkanaście osób. Wśród bardziej znanych piłkarzy można wymienić Daniela Sturridge. Były zawodnik Liverpoolu i reprezentacji Anglii został skazany na 6 tygodni zawieszenia i 75 tysięcy funtów grzywny za to, że w 2018. roku nakłaniał swojego brata do obstawienia jego transferu do Sevilli.

Niestety podobne sytuacje zdarzają się również na naszym podwórku. Bardzo obiecujący niegdyś Łukasz Burliga został zawieszony przez Wisłę Kraków, nałożono na niego grzywnę 15 tys. zł i przymusowe leczenie z uzależnienia od hazardu za typowanie u bukmacherów wyników rozgrywek piłkarskich i hokejowych.

Przejrzystość zakładów bukmacherskich

Wszystkie te obwarowania mają na celu nie tylko uczciwe rozgrywki piłkarskie, ale w tym samym stopniu uczciwe typowanie wyników i innych sytuacji dziejących się podczas meczów przez nas wszystkich. Jeżeli nikt nie próbuje oszukiwać, nie zmniejsza w nieuczciwy sposób naszych szans na zwycięstwo.

Podziel się wpisem
Facebook
WhatsApp
Twitter
Email
LinkedIn