RANKING
LEGALNYCH.PL
OSTATNIE WYNIKI

Crystal Palace – Chelsea  

Almeria – Ath. Bilbao

Korona Kielce – ŁKS Łódź

1:3

0:0

2:1

TYPY DNIA

FC Kopenhaga – Manchester City

RB Lipsk – Real Madryt

Swansea – Leeds

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

OSTATNIE WYNIKI

Arsenal – Sevilla FC

Bayern Monachium – Galatasaray

FC Kopenhaga – Manchester United

2:0

2:1

4:3

TYPY DNIA

Ajax Amsterdam – Brighton & Hove

Qarabağ – Leverkusen

SK Slavia Praga – AS Roma

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

RANKING LEGALNY.PL
OSTATNIE WYNIKI

Arsenal – Sevilla FC

Bayern Monachium – Galatasaray

FC Kopenhaga – Manchester United

2:0

2:1

4:3

Ile trwa mecz piłki nożnej? Przerwa, dogrywka, rzuty karne

Na pierwszy rzut oka zasady piłki nożnej mogą wydawać się proste. Jednak im głębiej eksplorujemy regulacje tego pasjonującego sportu, tym bardziej uświadamiamy sobie jego skomplikowaną naturę. Rozważając tak z pozoru prostą kwestię, jak czas trwania meczu, musimy uwzględnić dodatkowe elementy, takie jak dogrywka czy czas doliczony do gry. Oto kompleksowy przewodnik.

Sprawdź, ile trwa mecz piłki nożnej, a także dogrywka, rzuty karne i przerwy w grze!

Ile trwa mecz piłki nożnej?

Choć odpowiedź na pytanie, ile trwa mecz piłki nożnej, wydaje się prosta — zazwyczaj 90 minut, rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Standardowy czas gry składa się z dwóch połów po 45 minut, rozdzielonych przerwą. Nie można jednak zignorować dodatkowego czasu doliczonego do gry czy potencjalnej dogrywki, która jednak nie występuje w ligowych rozgrywkach. Dlatego bezpieczniej jest stwierdzić, że mecz piłki nożnej trwa około dwóch godzin.

Przerwa w piłce nożnej – ile trwa?

Przerwa między połowami meczu piłki nożnej to czas na odpoczynek, narady i ewentualne zmiany taktyczne. Chociaż jej dokładny czas trwania rzadko jest mierzony zegarkiem, ogólnie przyjmuje się, że wynosi ona około 15 minut. Zdarza się, że jedna drużyna szybciej wraca na boisko, czekając na przeciwników, co może być interpretowane jako element gry psychologicznej. Przerwa ta często wpływa na dynamikę gry, przyczyniając się do zmian w momencie rozpędu drużyn.

Dogrywka w piłce nożnej – ile trwa?

Chociaż istnieją podstawowe zasady, czasami trzeba je dostosować, aby wyłonić zwycięzcę, gdy regulaminowy czas gry tego nie rozstrzyga. Wówczas odbywa się dogrywka, która jest dodatkowym czasem gry stosowanym, gdy pojedynek lub dwumecz nie wyłoni zwycięzcy. Dogrywka ma zastosowanie głównie w rozgrywkach pucharowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, a jej celem jest umożliwienie awansu jednej z drużyn do kolejnej fazy turnieju.

Ile wynosi doliczony czas gry – od czego zależy?

Sędzia ma prawo dodać dodatkowe minuty do czasu gry za każdą z połów, aby zrekompensować czas stracony na przerwy w grze. W piłce nożnej, w przeciwieństwie do niektórych innych sportów zespołowych, czas gry nie jest zatrzymywany podczas przerw. Dodatkowe minuty mogą wynikać z różnych sytuacji, takich jak zmiany zawodników, które choć szybkie, zajmują czas, przerwy medyczne niezbędne po kontuzjach, weryfikacja decyzji przez system VAR, który pozwala na dokładne analizowanie spornych sytuacji, oraz inne czynniki jak opóźnianie gry przez zawodników. Mniej typowe przerwy, takie jak zamieszki na stadionie, także mogą skutkować doliczonym czasem.

Złoty gol, srebrny i brązowy gol – co to jest?

W historii piłki nożnej wprowadzono różne zasady, by rozstrzygnąć wynik w czasie dogrywki. Jedną z nich był tzw. złoty gol, który oznaczał, że drużyna strzelając pierwszego gola w dodatkowym czasie od razu wygrywała mecz. Inna odmiana, srebrny gol, polegała na tym, że jeśli drużyna zdobyła bramkę w pierwszej połowie dogrywki, to druga połowa nie była już rozgrywana.

Bardziej skomplikowaną zasadą był brązowy gol, zgodnie z którą drużyna, która straciła gola w dogrywce, miała tyle samo czasu na wyrównanie, ile zajęło przeciwnikowi zdobycie gola, ale nie więcej niż 15 minut. Na przykład, jeśli bramka padła w 100. minucie, to drużyna przegrywająca miała 10 minut na odrobienie strat, a jeśli tego nie dokonała, mecz się skończył.

Rzuty karne – co to jest?

Jeśli mecz piłki nożnej pozostaje nierozstrzygnięty po doliczonym czasie gry, następuje seria rzutów karnych. To procedura, w której zawodnicy wykonują pojedyncze strzały z odległości 11 metrów, a ich rywalem jest tylko bramkarz przeciwnej drużyny. Seria rzutów karnych, składająca się z pięciu prób dla każdego zespołu, ma za zadanie ostatecznie wyłonić zwycięzcę. Jeśli po pięciu strzałach nadal panuje remis, rywalizacja przechodzi w fazę „sudden death”, gdzie mecz kończy się po pierwszym nieudanym rzucie karnym jednej z drużyn. Seria ta może znacząco przedłużyć czas trwania spotkania.

Podziel się wpisem
Facebook
WhatsApp
Twitter
Email
LinkedIn