Stałe fragmenty gry, w tym rzuty rożne są jednym z najciekawszych i najważniejszych dla wyniku meczów elementów gry. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że podobnie jak wynik, ilość bramek zdobytych przez konkretne drużyny czy kartki, można ten element meczu obstawiać. Jak to robić?
Rzuty rożne – jak obstawiać u bukmachera?
Zakłady bukmacherskie to jedna z najczęściej wybieranych opcji w meczach piłki nożnej. Jak się przygotować do typowania pod katem rzutów rożnych?
Najpierw trzeba się zastanowić, czy w danym meczu lepiej obstawić liczbę rzutów rożnych łącznie czy dla wybranej drużyny, następnie przemyśleć, czy chcemy to zrobić pre-match, czy live, by wreszcie przeanalizować drużyny, żeby móc dobrze wytypować ilość tych stałych fragmentów gry.
W czasie analizy trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych przesłanek. Po pierwsze statystyki średniej rzutów rożnych wykonywanych przez obie drużyny w meczu. Po drugie – trzeba się zastanowić, który zespół jest faworytem meczu. Ta właśnie drużyna prawie na pewno będzie wykonywała więcej rzutów rożnych z prostego powodu – częściej będzie przebywać blisko pola karnego przeciwnika.
Nie znaczy to, że słabsza drużyna nie będzie walczyła o rzuty rożne. O ile będzie miała najpewniej mniej możliwości, to trzeba pamiętać, że słabsze drużyny bardzo często upatrują swoich szans właśnie w stałych fragmentach gry, takich jak rzuty wolne i rzuty rożne, będą więc na takie sytuacje „polować”, zwłaszcza jeśli mają wysokich, silnych fizycznie i niezłych technicznie zawodników (zwłaszcza napastników i środkowych obrońców), którzy po dośrodkowaniu umieją się odnaleźć w polu karnym przeciwnika.
Jakie są zakłady na rzuty rożne?
W najciekawszych meczach kursy bukmacherskie na rzuty różne dają ogromne możliwości. Większość z nich to kursy typu under/over (poniżej/powyżej). Najczęściej podstawowym zakładem tego typu jest 7,5 lub 8,5. Najpopularniejsze rodzaje zakładów na rzuty rożne, to:
- który zespół będzie miał więcej rzutów rożnych;
- liczba rzutów rożnych under/over;
- liczba rzutów rożnych – przedziały;
- pierwszy rzut rożny;
- ostatni rzut rożny;
- gospodarze – ilość rzutów rożnych;
- goście – ilość rzutów rożnych;
- handicap na rzuty rożne;
- 1. połowa – ile rzutów rożnych;
- 2. połowa – ile rzutów rożnych.
Obstawianie rzutów rożnych daje tak dużo możliwości, że po przeprowadzonej analizie można je dostosować do tego, co wywnioskowaliśmy ze stylu gry zespołów, których mecz chcemy obstawić.
Przydatne wskazówki przy obstawianiu rzutów rożnych
Jeśli naprzeciwko siebie stają drużyny dość wyrównane, grające ofensywnie, można przyjąć, że liczba rzutów rożnych przekroczy 9,5, będzie więc wyższa od średniej. Dokładnie odwrotnie będzie w spotkaniu dwóch drużyn opartych na defensywie – te lubią długo utrzymywać piłkę, toczyć grę w środku pola i nie dopuszczać przeciwnika blisko swojej bramki, nawet kosztem rozwijania własnych akcji, więc w takiej sytuacji rzutów rożnych będzie mniej.
Obstawianie rzutów rożnych jest szczególnie opłacalne w przypadku obstawiania u legalnych bukmacherów zakładów live. Jeśli faworyzowana drużyna przegrywa, możemy być niemal pewni, że za chwilę przypuści szturm na przeciwnika i osaczy go pod jego bramką, a to będzie się wiązało z rzutami rożnymi. W takiej sytuacji warto czym prędzej obstawić większą liczbę rzutów rożnych dla drużyny, która przegrywa. Warto też zwrócić uwagę na zmiany, zwłaszcza w drugiej połowie – jeśli przegrywająca drużyna wprowadza nagle wysokich zawodników, możemy być pewni, że już za moment będzie grała na stałe fragmenty gry.
Jakie statystyki warto wziąć pod uwagę typując rzuty rożne?
Najważniejsze jest oczywiście sprawdzenie statystyki średniej liczby rzutów rożnych drużyn. Ogromne znaczenie ma jednak również ilość strzałów oddawanych przez zespół na mecz. Im jest ich więcej, tym większa szansa na to, że po obronie przez bramkarza lub rykoszecie od obrońcy piłka opuści boisko.
Istotna jest również aktywność skrzydłowych – dośrodkowania to zazwyczaj dłuższe, niż standardowe podania. Czasem są wrzucane nie na danego zawodnika, a w jakiś obszar boiska, wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że obrońca przetnie podanie wybijając piłkę na rzut rożny.
Typowanie rzutów rożnych
Znaczenie ma również sam styl wykonywania rzutów rożnych. Podania na bliższy słupek dużo częściej kończą się ponownym rzutem rożnym. Warto też pamiętać o tym, by sprawdzić bramkostrzelność obrońców, zwłaszcza środkowych. Mimo, że nie do nich należy zdobywanie bramek, to jako obrońcy też muszą dobrze grać głową. Ich obecność w składzie niepomyślnie przebiegającego meczu również zwiększa szansę na to, że zespół będzie grał na rzuty rożne. Specjalistą od takiego wykańczania akcji był uważany przez wielu za najlepszego jak dotąd obrońcę tego wieku Sergio Ramos.