RANKING
LEGALNYCH.PL
OSTATNIE WYNIKI

Crystal Palace – Chelsea  

Almeria – Ath. Bilbao

Korona Kielce – ŁKS Łódź

1:3

0:0

2:1

TYPY DNIA

FC Kopenhaga – Manchester City

RB Lipsk – Real Madryt

Swansea – Leeds

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

OSTATNIE WYNIKI

Arsenal – Sevilla FC

Bayern Monachium – Galatasaray

FC Kopenhaga – Manchester United

2:0

2:1

4:3

TYPY DNIA

Ajax Amsterdam – Brighton & Hove

Qarabağ – Leverkusen

SK Slavia Praga – AS Roma

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

RANKING LEGALNY.PL
OSTATNIE WYNIKI

Arsenal – Sevilla FC

Bayern Monachium – Galatasaray

FC Kopenhaga – Manchester United

2:0

2:1

4:3

Kto najwięcej razy wygrał EURO w piłce nożnej?

Najwięcej tytułów w historii Mistrzostw Europy UEFA zgromadziły dwie reprezentacja. Które? Sprawdź, kto najwięcej razy wygrał EURO w piłce nożnej!

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej: Historia EURO

Historia piłkarskich Mistrzostw Europy sięga 1960 roku, kiedy odbył się pierwszy turniej pod nazwą „Puchar Narodów Europy”. Gospodarzem była Francja, a format obejmował zaledwie cztery drużyny. Od 1968 roku wydarzenie to funkcjonuje jako „Mistrzostwa Europy”, a liczba uczestników systematycznie rosła.

Początkowo było to 8 drużyn (1980–1992), następnie 16 (1996–2012), a od 2016 roku aż 24 zespoły walczą o europejską dominację. Co ciekawe, w każdym turnieju od 1984 roku nie ma meczu o trzecie miejsce; brązowe medale przyznawane są przegranym z półfinałów. Dziś EURO to jeden z najważniejszych turniejów piłkarskich na świecie.

Kto najwięcej razy wygrał EURO?

Niemcy i Hiszpania prowadzą w klasyfikacji zwycięzców Mistrzostw Europy w piłce nożnej, zdobywając po trzy tytuły. Włochy i Francja triumfowały po dwa razy, a pozostałe kraje – ZSRR, Czechosłowacja, Holandia, Dania, Grecja i Portugalia – mają na swoim koncie po jednym zwycięstwie. Tylko trzy drużyny zdobyły tytuł jako gospodarze: Hiszpania (1964), Włochy (1968) i Francja (1984). To pokazuje, jak wyrównany jest poziom europejskich reprezentacji walczących o prestiżowy tytuł.

Liczby tytułów mistrzostw Europy prezentuje się następująco:

  • Niemcy: 3
  • Hiszpania: 3
  • Włochy: 2
  • Francja: 2
  • ZSRR: 1
  • Czechosłowacja: 1
  • Holandia: 1
  • Dania: 1
  • Grecja: 1
  • Portugalia: 1

 

Pierwszym zwycięzcą Mistrzostw Europy została reprezentacja Związku Radzieckiego, triumfując w inauguracyjnym turnieju w 1960 roku.

Obecnym mistrzem Europy są natomiast Włochy, które w 2020 roku zdobyły swój drugi tytuł po zwycięstwie w dramatycznym finale nad Anglią na stadionie Wembley, Włochy zapewniły sobie swój drugi tytuł mistrza Europy. To wyraźnie pokazuje, jak zmieniał się krajobraz piłki nożnej na przestrzeni lat, z wieloma różnymi reprezentacjami sięgającymi po prestiżowe trofeum.

Podziel się wpisem
Facebook
WhatsApp
Twitter
Email
LinkedIn