RANKING
LEGALNYCH.PL
OSTATNIE WYNIKI

Crystal Palace – Chelsea  

Almeria – Ath. Bilbao

Korona Kielce – ŁKS Łódź

1:3

0:0

2:1

TYPY DNIA

FC Kopenhaga – Manchester City

RB Lipsk – Real Madryt

Swansea – Leeds

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

OSTATNIE WYNIKI

Arsenal – Sevilla FC

Bayern Monachium – Galatasaray

FC Kopenhaga – Manchester United

2:0

2:1

4:3

TYPY DNIA

Ajax Amsterdam – Brighton & Hove

Qarabağ – Leverkusen

SK Slavia Praga – AS Roma

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

PIŁKA NOŻNA

RANKING LEGALNY.PL
OSTATNIE WYNIKI

Arsenal – Sevilla FC

Bayern Monachium – Galatasaray

FC Kopenhaga – Manchester United

2:0

2:1

4:3

Liga Konferencji Europy: Format, Mecze finałowe

Liga Konferencji Europy UEFA to coroczne rozgrywki piłkarskie dla klubów europejskich. Udział w nich zależy od wyników w krajowych ligach. Od sezonu 2024/25 zmieni nazwę na Liga Konferencji UEFA. Jest to trzeci poziom europejskich pucharów.

Liga Konferencji Europy: Format rozgrywek

Liga Konferencji Europy UEFA to międzynarodowy turniej piłkarski dla europejskich klubów, który zapewnia szansę rywalizacji zespołom z niższych miejsc w rankingach UEFA. Rozgrywki składają się z fazy grupowej i fazy pucharowej. W fazie grupowej mamy 8 grup, z których każda liczy po 4 drużyny. Następnie w fazie pucharowej rywalizują zespoły, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach oraz drużyny z trzecich miejsc w Lidze Europy. Kolejne etapy to 1/8 finału, ćwierćfinały, półfinały oraz wielki finał.

Cały turniej trwa 15 tygodni, a mecze odbywają się głównie w czwartki, podobnie jak w Lidze Europy. Finał Ligi Konferencji Europy rozgrywany jest w środę, w tym samym tygodniu co finały Ligi Europy i Ligi Mistrzów. Zwycięzca Ligi Konferencji Europy otrzymuje prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy w następnym sezonie.

To wszystko sprawia, że Liga Konferencji Europy jest ciekawym dodatkiem do europejskiego kalendarza piłkarskiego, oferującym klubom nowe możliwości na arenie międzynarodowej.

Liga Konferencji: Mecze finałowe

Liga Konferencji Europy UEFA, mimo że jest stosunkowo nową inicjatywą UEFA, szybko zdobyła uznanie w europejskim futbolu. Rozgrywki te mają na celu zapewnienie większej liczby międzynarodowych doświadczeń dla klubów, które zwykle nie biorą udziału w bardziej prestiżowych turniejach, jak Liga Mistrzów czy Liga Europy.

Pierwszy finał tej ligi odbył się w sezonie 2021/2022, gdzie włoska AS Roma zmierzyła się z holenderskim Feyenoord Rotterdam na Arena Kombëtare w Tiranie, Albania. Mecz zakończył się zwycięstwem Romani 1:0. Następny sezon przyniósł emocje w Pradze, gdzie angielski klub West Ham United pokonał ACF Fiorentinę z Włoch 2:1.

Finały Ligi Konferencji mają miejsce w różnych europejskich miastach, podkreślając międzynarodowy charakter rozgrywek. W sezonie 2023/2024 finał zostanie rozegrany w Grecji na OPAP Arena w Nea Filadelfia, a rok później, w 2024/2025, w Polsce na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.

Oto lista zwycięzców Ligi Konferencji Europy:

  • 2021/2022: AS Roma (Włochy) – Feyenoord Rotterdam (Holandia) 1:0
  • 2022/2023: West Ham United (Anglia) – ACF Fiorentina (Włochy) 2:1

 

Podziel się wpisem
Facebook
WhatsApp
Twitter
Email
LinkedIn